Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem blázen. Proto se léčím.

11. 05. 2016 8:53:12
Letos v únoru jsem jeden večer sedl do auta, nechal za sebou všechny úkoly, problémy, plány a odvezl se do psychiatrické léčebny. Ten večer jsem zjistil, že mi nezbývá nic jiného, než si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc.

Odjel jsem z Liberce do jiného města. Nechtěl jsem, aby mi tento fakt zkomplikoval již tak náročnou pozici, kterou jako politik v regionu mám. Jsem rád, že jsem vůbec měl kam jet. Lékařka, která mě přijímala, se chovala profesionálně i citlivě. Byl jsem jí za její přístup skutečně vděčný. Pozornost, porozumění, empatie, ochota naslouchat – to vše jsou věci, které VZP asi neproplácí, které jsou ale nejen v tomto případě klíčové.

Pobyt v léčebně

Moje představa, že dostanu nějaký malý, barevný, příjemně zařízený pokoj, vzala rychle za své. Pokoj byl velký se čtyřmi postelemi, vysokým stropem a holými stěnami. Spolu se mnou tam byli pacienti s různými duševními onemocněními, prostředí samo o sobě trochu depresivní... Na druhou stranu s prášky a s tím, že většinu času prospíte, se to dá přežít.

Ze samotného pobytu mám smíšené pocity. Na jednu stranu musím ocenit přístup obou lékařek, které se chovaly odborně i lidsky, zcela adekvátně situaci - na příjmu i během pobytu. U některých sester to bylo už trochu horší. To, že máte psychické problémy, by ještě nemuselo znamenat, že se k vám někdo chová jako k nesvéprávnému dítěti či s despektem. Vždy po jídle se třeba zamykaly záchody, a než se rozdaly prášky, zůstaly zamčené. Když jsem viděl výdejní okénko na léky a vyvolávání pacientů, nemohl jsem si nevzpomenout na Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. Samotnou kapitolou je kvalita jídla. Se zdravou či alespoň racionální výživou to nemělo nic společného. Zelenina a ovoce zde byly jen v časopisech a televizních reklamách... Pokud někoho napadne, co jsem to řešil, když jsem tam byl s depresí, tak chci jen podotknout, že dvacet let platím zdravotní pojištění a zatím jsem ho příliš nečerpal. Lepší strava by tedy VZP určitě nezruinovala.

Nejsem „těžký případ“, takže mi stačil několikadenní pobyt. Trochu jsem se dospal, začaly působit prášky. Nejprve rychle Neurol, později naběhl Citalec a po týdnu doma jsem se mohl vrátit do "normálního" života. Po deseti letech s depresemi jsem se nyní rozhodl o tomto problému, který mají spolu se mnou jen v ČR tisíce nebo spíše desítky tisíc dalších lidí, promluvit veřejně.

Jak jsem zjistil, že mám asi deprese?

V mém případě deprese přicházely postupně během více let. Možná to byly na začátku jen běžné výkyvy nálady. Vlastně ale asi tak úplně běžné nebyly, když jsem již před mnoha lety začal chodit na psychoterapii. Zlom přišel jednoho léto, kdy jsem jednoho rána zjistil, že pro mě téměř všechno ztratilo smysl. Nebyl jsem schopen se donutit normálně fungovat. Ležel jsem, nemluvil, nejedl, tupě zíral do stropu, na víc jsem neměl. Vůle odešla.

Díky pomoci partnerky jsem navštívil psychiatra, kde jsem dostal svůj první předpis na antidepresiva s upozorněním, že nástup účinku trvá zhruba 14 dní. Stav se upravil, byl jsem zase schopen normálně fungovat. Po nějaké době jsem si myslel, že už jsem v pořádku, prášky vysadil a deprese se po nějaké době vrátily. Tento cyklus jsem od té doby absolvoval zhruba třikrát, čtyřikrát.

Přemýšlel jsem, kde se moje deprese vzaly. Myslím, že v mém případě jde o důsledek dlouhodobého stresu, který vede k „vyčerpání“ až „totálnímu vyčerpání“ právě oné životní vůle.

To, jak dojde k vyčerpání právě oné životní vůle, je u různých lidí různé. V mém případě jsem pracoval jako šéf neziskové organizace, což byla náročná manažerská práce od rána do večera za málo peněz. Stále jsem řešil nějaké problémy včetně partnerských (kdo je nemá...). Když se k tomu přidala politika, zátěž se zvětšila. K tomu nastoupily osobní útoky ze strany těch, které jsem kritizoval - místní politicko-podnikatelský blok, který umí sáhnout i na peníze a existenčně vás ohrozit. To začalo postupně devastovat i vztah, rodinu, což se posléze zacyklí a vznikne situace, která vyústí v krizi. A pokud nenacházíte řešení, začnete ztrácet smysl života a nastoupí deprese. U mě to byl postupný vývoj, po schodech na dno až do sklepa.

Napadl mě kdysi takový příměr. Ve středověku byly různé nemoci, např. mor, které důsledkem špatné hygieny fyzického těla a fyzického prostředí přecházely až v epidemie. Toto jsme ve vyspělých zemích v zásadě vyřešili. Jenže vedle těla je tu i duše. A ta může trpět stejně jako tělo. Je-li oslabená a pod náporem, může onemocnět. Myslím, že současná celosvětová epidemie deprese je hlavně nemocí duše - míra stresu, negativních zpráv, konkurence či tlak na výkon je často až nesnesitelný.

A jak na tom jsem dnes?

Dnes vypadám spokojeně a vyrovnaně. Máloco mě rozzlobí, často se usmívám, život pod tlakem zvládám. Snažím se vyhýbat stresovým situacím. Tak mám deprese nebo ne? Díky práškům, které mi umožňují normálně fungovat, právě ne, což se ale může po jejich vysazení rychle změnit...

Jako politik jsem váhal, zda odhalit tuto svoji slabinu. Dlouho mi trvalo, než jsem to řekl nejbližším spolupracovníkům. Nakonec jsem musel, protože moje chování a výpadky u nich vzbuzovaly oprávněné otázky. Ještě v únoru jsem měl obavu z toho, že to vyjde najevo a odjel na léčení mimo Liberec. Potom mi ale došlo, že to chci otevřít. Jako když někdo v minulosti přiznal, že je homosexuál, tak já říkám, že mám deprese. Navíc věřím, že to může pomoci i dalším lidem, kteří s tímto problémem bojují. Mnozí ani nevědí, že ho mají, a že je to problém léčitelný či řešitelný.

Mám pocit, že pokud bych změnil životní styl, odešel z politiky a "odstřihl se od společnosti a jejích problémů, nebral to jako věc, které se mám věnovat", že bych se dostal do klidu a postupně uzdravil a obešel bez prášků. V současné situaci to ale není možné a volím tedy raději život s prášky, který mi umožnuje dělat to, v co věřím.

Mít depresi není ani móda, ani nic k odsouzení. Je to nemoc jako každá jiná, v tomto případě nemoc duše, ne těla. Neměla by se podceňovat, je devastující a lze ji léčit. Jako se léčba cukrovky neobejde bez inzulinu, i při léčbě deprese mohou zásadně pomoci léky. I proto jsem se o tomto doposud částečně tabuizovaném tématu rozhodl promluvit.

Pokud máte pocit, že jste na tom podobně jako já, nebojte se obrátit na odborníky, přátele, kohokoliv, kdo vám může pomoci. Deprese je příliš těžký soupeř a není žádná ostuda si přiznat, že potřebujete pomoc.

Byl bych rád, kdyby se o problematice depresí, stresu, vyhoření, které mohou zavinit i rozpad rodin, a dalších souvisejících věcech, vedla větší diskuse. Přijde mi to minimálně stejně důležité jako diskuse o DPH, HDP, EET apod. Osobně to vnímám jako jeden z hlavních problémů naší technologicky vyspělé společnosti. I proto jsem se rozhodl o tomto otevřeně promluvit. Třeba to pomůže k naplnění přání jednoho známého muže: „Kéž jsou všechny bytosti šťastny“.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud by Vás zajímal můj rozhovor na toto téma s Danielou Drtinovou, odkaz jezde.

Autor: Jan Korytář | středa 11.5.2016 8:53 | karma článku: 36.96 | přečteno: 7227x

Další články blogera

Jan Korytář

Škola - základ života. Ale jde o to jaký...

Citát z diskuse na mém profilu: "Opět by to chtělo zavést tresty na školách. Dát do rukou učitelům spět dutky a rakosky. Zavést ve školách prostě tělesné tresty a ukázat žákům kdo je ve třídě pán.

28.12.2016 v 16:16 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Korytář

Kdo udělá chibu, je blbeček?

Přiznal jsem v jednom článku, že nevím, že se důchody přidávají poměrně. Kdo má hodně, dostane víc, kdo málo, ten méně. Myslel jsem, že když si přečtu, že vláda přidá důchodcům 300 Kč, že to je všem stejně. Spletl jsem se.

29.9.2016 v 7:36 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 1381 | Diskuse

Jan Korytář

Veřejná omluva Angele Merkelové za některé spoluobčany

Kancléřku Merkelovou přivítala podle tisku část Čechů pískotem a skandováním vulgárních hesel. To část lidí skutečně nemá v hlavách ani trochu rozumu?

25.8.2016 v 14:43 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 3104 | Diskuse

Jan Korytář

Tak si večer v klidu meju nádobí a pak...

...mě napadlo, že si k tomu pustím Český rozhlas. Tam zrovna šel rozhovor se zástupcem ombudsmanky Stanislavem Křečkem: Když jsem ho chvíli poslouchal, málem jsem upad...

24.8.2016 v 12:32 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 1707 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Komu překáží Zeman a proč

Nemám-li v nějaké věci jasno, začnu si klást otázky. Někdy na odpovědi čekám, ale vždy se to vyplatí. Zkráceně řečeno, překáží pokrytcům, protože říká pravdu. Níže vysvětlím podrobněji.

16.1.2018 v 18:28 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovec Kohoutek není lichvář, on je zločinný lichvář

Obrovský skandál je venku, člen Strany přímé demokracie a poslanec Jiří Kohoutek posílal chudáky do exekuce. Člověk si půjčil třeba 5000 Kč, ovšem vrátit musel třeba i přes 70 000 Kč, což je lichva jak vyšitá.

16.1.2018 v 17:15 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 666 | Diskuse

Petr Burian

Právě jsem se vrátil z pohřbu

Je hromada věcí, nad kterými člověk neustále přemýšlí, ale málokdy mu dochází to hlavní. A pak si zbytečně ničí život a vztahy malichernostmi.

16.1.2018 v 15:47 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 724 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O opravdovém štěstí v nejhorším neštěstí

Příběh chlapce, který přežil svou smrt, nás vrací do indické Bombaje roku 2008. Tehdy byl svět šokován sérií útoků pákistánských islamistických teroristů proti nevinným civilistům. Děsivá bilance: 166 mrtvých, na 300 zraněných.

16.1.2018 v 15:05 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 170 | Diskuse

Jan Pražák

Ať žijí naši silničáři, sláva, hurá!

Ve středním Polabí napadlo v noci na dnešek naprosto neočekávaně zničujícího půl centimetru sněhu. K ránu přimrzlo, teplota spadla na třeskutých pár desetin stupně pod nulou a stará hradecká silnice zledovatěla.

16.1.2018 v 14:12 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 1676 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2413

Jsem směšný a trapný politik, mluvka a provokatér. (převzato z diskusí pod blogy) :-) Jinak jsem ekolog, manažer, aktuálně náměstek primátora v Liberci, který věří, že má smysl snažit se o lepší svět a že záleží na tom, co děláme a jak se chováme. Věřím v sílu vizí, i když se zdají zpočátku nereálné. Jsem praktický idealista.

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.