Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Proč na demonstraci proti chudobě přijelo tak málo lidí?

9. 10. 2022 12:00:39
Jen pro pořádek: začít demonstraci 5 minut po dvanácté, v době oběda, mi nepřišlo moc chytré. Ta symbolika byla zbytečná. Proč ne raději odpoledne? Ale to není to hlavní. Jde mi víc o samotný název a smysl té akce.

Demonstrace proti chudobě - proč tak nekonfliktně? Na takové demonstraci by se mohli sejít všichni politici a vzájemně se plácat po zádech. Proti chudobě je přece každý. Proč ne alespoň proti zdražování, o které jde lidem více? Nebo rovnou ne proti politice vlády? Která jediná může a má se současnou situací něco dělat?

S našimi odbory mám jeden problém - jsou krotké, až běda. Pamatuju si, jak jednou u nás stávkovali řidiči MHD. Čekal jsem, že alespoň na hodinu přeruší práci. To by je bral někdo vážně. Ale oni si připnuli na košile stužky a jezdili, jako by se nechumelilo. A to byla celá stávka. Stejně tak odbory na radnici. Část lidí tam měla problém, který je štval, ale pálit si prsty nechtěl nikdo. A o jedné odborářce, která se po mých zádech vyvezla do hezky placené funkce a přešla na „druhou stranu“, aniž by si přitom vzpomněla na ty „sociálně slabší, kterým je třeba pomáhat“, ani nemluvě.

Na demonstraci byli i tři moji známí. Všichni tři existenčně zajištění, mají dobrou práci, chudobou netrpí ani náhodou. Byli tam proto, že jsou levicově smýšlející. Přemýšlím, proti jaké chudobě to byli protestovat? Nejspíš proti té, o které si něco přečetli nebo o které něco slyšeli. Ale se kterou nemají přímou zkušenost. Jsou to levičáci, kteří jsou sice ochotni demonstrovat, ale kdybych jim řekl, ok, tak pojďme s tou chudobou něco zkusit udělat, něco konkrétního v našem městě, mám plán, seženeme i nějaké peníze, jen to bude chtít váš čas, najdou si tisíc důvodů, proč zrovna oni nemohou. Bylo by to pro ně moc namáhavé, riskantní a náročné...

Mám pocit, že mé celoživotní přesvědčení, že jsem levicově založený člověk, začíná dostávat trhliny.

Když jsme se ženou začínali a měli děti, nebylo někdy snadné s penězi vyjít. Museli jsme si půjčovat. Obracet každou korunu, využívat i oblečení po dětech od známých. A jiným známým ho pak dávat dál. Za chudobu bych to ale ani tak neoznačil. Když máte chytrou hlavu, podnikavého ducha a pracovité ruce, vždy se dá něco vymyslet. Jít v neděli s dětma na výlet vás finančně nezruinuje, a pro kvalitu života to má větší význam, než si koupit šunku místo gothaje.

Aby nedošlo k omylu. Vím, že pro část lidí je chudoba problém a že s peněz vyjdou jen velmi obtížně nebo vůbec. Je to problém vzniklý tím, jak jsou nastavené důchody, jakou podporu mají samoživitelky, nebo jak myslíme jako společnost na ty, co nemají tak chytré hlavy, nejsou podnikaví anebo mají různé zdravotní potíže. Důsledek toho, že nemáme sociální byty. To tu je ale desítky let, tento problém, tak proč proti chudobě demonstrovat zrovna nyní?

Chudoba části společnosti není ani důsledek současné války na Ukrajině ani zdražování energií. Je to za mě důsledek chování těch, co by mohli pomoci, ale nepomůžou. Jedni nechtějí obětovat své peníze, druzí pohodlí a třetí třeba svůj čas. Po pravdě – po některých zkušenostech jsem s pomáháním opatrnější už i já.

Demonstraci proti chudobě tak vidím spíše jako alibi těch, co mají pocit, že by se s tím něco mělo dělat, ale zároveň jsou přesvědčení, že to „něco“, by měl udělat někdo jiný. Tak šli alespoň demonstrovat. Možná že vlastně demonstrovali i proti sobě. Proti své pohodlnosti a neschopnosti nebo neochotě začít tento problém skutečně řešit. Ať ho řeší někdo jiný...

Celé by to asi fungovalo lépe, kdyby demonstraci zorganizovali ti, co s chudobou opravdu bojují, vidí ji každý den kolem sebe, potýkají se s jejími důsledky ve svém životě. A opravdu s ní něco chtějí dělat.

Takhle mi to přišlo trochu nepravdivé. Za akcí nestáli autenticky naštvaní nebo alespoň k nějaké akci rozhodnutí lidé. Nemělo to zkrátka tu přesvědčivost a naléhavost. A proto možná nepřišli ani ti lidé, kvůli kterým se to původně dělalo. Nebo ne?

Rád si přečtu i váš názor.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Korytář | neděle 9.10.2022 12:00 | karma článku: 39.04 | přečteno: 8085x

Další články blogera

Jan Korytář

1939 - 1945 - 1968 - 1991

Při příležitosti výročí zahájení okupace zbytku tehdejšího Československa německou armádou dne 15. března 1939 jsem připravil malé srovnání toho, co našemu národu způsobily obě velké okupace, které jsme zažili v minulém století.

15.3.2023 v 8:45 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 265 | Diskuse

Jan Korytář

T. G. Masaryk k válce na Ukrajině: „Rozčilení není program!“

Včera jsem konečně pochopil, proč se asi nemůžu shodnout s některými lidmi, kteří mne označují za součást páté kolony Ruska, rusofila, zrádce nebo jen odsuzují, co píšu o Ukrajině.

23.10.2022 v 12:07 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 631 | Diskuse

Jan Korytář

Ozdravovna duše J. K. - dnes o paradoxech deprese

Deprese. Žiju s ní roky. Díky lékům a částečně změně životního stylu už to docela jde. Díky za optání. Opravdu. Přesto mne nepřestává překvapovat jedna věc. Resp. konečně jsem si to více uvědomil.

10.9.2022 v 14:53 | Karma článku: 18.98 | Přečteno: 518 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Bretschneiderová

Nejsi více než já

Stále slýchám muži jsou výše než žena a nebo naopak. Nebo šéf smí všechno a nebo politik. Ne tak to rozhodně není. Opět moje zamyšlení.

10.6.2023 v 23:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 |

Karel Trčálek

Budeme si taky moci zaválčit proti Rusku? SPOLU bychom to dokázali, ne že ne!

Už nám to naznačují delší dobu, ale pořád se s tím ještě mnozí nejsou ochotni ztotožnit, že budeme mobilizováni do války proti Rusku. Zajistili nám nového Velkého bratra, vytvořili nám hodnoty a my bychom si měli vybojovat. Z

10.6.2023 v 20:58 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Pokorný

Budeme si moci taky zaválčit? SPOLU bychom to dokázali, ne že ne

Už nám to naznačují delší dobu, ale pořád se s tím ještě mnozí nejsou ochotni ztotožnit. Zajistili nám nového Velkého bratra, vytvořili nám hodnoty a my bychom si měli vybojovat.

10.6.2023 v 19:03 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 557 | Diskuse

Václav Kunft

Pokora a asertivita.

Je pokora slučitelná s asertivitou? Určitě ano. Navíc jedno bez druhého nemůže být opravdové. Morální vzory jako Sokrates, Ježíš nebo Gándhí měli obé ve velké míře.

10.6.2023 v 9:16 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 109 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XLII. (o slepcích, sviních a demokracii)

Jak vedeni slepcem jdem někam, kam nechcem, a mně ftáci depresáci zahnízďujou v lebce. (carmen limericum)

10.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 333 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2537

Jsem směšný a trapný politik, mluvka a provokatér. (převzato z diskusí pod blogy) :-) Jinak jsem ekolog, manažer, aktuálně bývalý politik, který věří, že má smysl snažit se o lepší svět a že záleží na tom, co děláme a jak se chováme. Věřím v sílu vizí, i když se zdají zpočátku nereálné. Jsem praktický idealista.

 

 

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...