Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

1939 - 1945 - 1968 - 1991

15. 03. 2023 8:45:26
Při příležitosti výročí zahájení okupace zbytku tehdejšího Československa německou armádou dne 15. března 1939 jsem připravil malé srovnání toho, co našemu národu způsobily obě velké okupace, které jsme zažili v minulém století.

Když jsem si to takto srovnal, samotného mne to překvapilo. Uvědomil jsem si, jak na jedné straně zapomínáme a na druhé straně přeháníme a napadlo mne u toho několik myšlenek:

1. Přesto, co nám Němci kdysi způsobily, s nimi dnes máme celkem dobré vztahy, včetně mne. Dokážeme spolu vycházet přesto, že oni nás napadli a chtěli vyhladit a my je pak vystěhovali a připravili o domovy. Hranice a odsun, které nás po roce 1945 oddělily, uklidnily situaci a později umožnily mít opět dobré vztahy, i díky vzájemným omluvám za způsobené utrpení a ztráty. Čas dokáže vyléčit mnohé rány. I mezi kdysi nepřáteli na život a na smrt. Věřím, že podobně to bude možné jednou i mezi Rusy a Ukrajinci, nebo Židy a Palestinci. A čím dříve ten proces urovnání vzájemných vztahů začne, tím lépe.

2. Dopady sovětské okupace jsou ve srovnání s tou německou podstatně, řádově, zásadně menší. Většina zabitých přišla o život neúmyslně, vlivem dopravních nehod. To je zcela něco jiného, než to, jak probíhala okupace německá s jejím systematickým vyvražďováním a plány na asimilaci. A tento fakt srovnejme s tím, jak se chováme k Němcům a Německu a jak k Rusům a Rusku.

3. Možná bychom se měli přestat dojímat, jak jsme po roce 1968 trpěli díky "rusákům" a měli bychom si konečně uvědomit, že normalizace a to, jak probíhala, bylo hlavně "naše dílo", nás Čechů a Slováků. Ano, Sovětský svaz tu měl vojenské základny, ale náš vnitřní život, to, co se týkalo každodenního života, to řídili Češi a Slováci. To nebylo jak za německé okupace. Jenže svalovat hlavní vinu na "rusáky" je pohodlnější - nemusíme se přitom podívat pravdě od očí a můžeme si uchovat iluzi o trpícím národě a tom, že jsme byli obětí, i nadále. Kdo se trochu zabývá psychologií, ví, k čemu stylizace do role oběti vede a proč do této role někteří lidé (nebo i národy) unikají.

4. Znovu je dobré si připomenout, kolik lidí a ze kterých zemí (viz tabulka) padlo při osvobozování naší země, aby skončila okupace, která začala právě 15. března 1939. Z tohoto úhlu pohledu vidím zpětně natírání tanku na růžovo a odstranění sochy maršála Koněva jako výraz velké neúcty a ubožáctví dnešních "bojovníků za demokracii". Jsou to pro mne podobní ubožáci jako ti, co dříve odstraňovali sochy Masaryka. Tady by bylo dobré si uvědomit, jak právě takovéto akce našich "hrdinů" asi vnímali v minulých letech v Rusku, když se podíváte na počty mrtvých, kteří padly při osvobozování naší země. Stydím se, při uvědomění si těchto souvislostí německé okupace, za všechny ty naše "hrdiny - natírače a odstraňovače soch".

5. Takže ještě jednou - na jedné straně půl milionu mrtvých a dnes dobré vztahy a tak trochu vzhlížení k Německu a na druhé straně tisíckrát méně mrtvých, jejich odchod bez krveprolití a naše opovrhování Ruskem. A to mluvím o době dávno před napadením Ukrajiny. (Ruskou agresi vůči Ukrajině celou dobu jednoznačně odsuzuji)

To, co píšu, není ani dezinformace, ani ruský narativ, ani Putinova propaganda, jak zas budou někteří tvrdit. Je to úvaha člověka, který se narodil jako Čech, nechystá se tuto zemi opustit, zajímá ho budoucnost naší země a jeho vlastních dětí. Zajímá ho hledání toho, který pohled na naši minulost a současnost je pravdivější a co jsou spíše báje a pověsti. Zajímá ho to, zda se jako národ chováme dospěle, nebo spíš jako malé ublížené děcko nebo někdy dokonce jako "fracek". A co by mohlo vést k tomu, abychom dospěli. A proto si dovolím psát i o nepříjemných souvislostech a ukazovat nepříjemné až nepřijatelné úhly pohledu. Nepravdivé ale nejsou.

Věřím, že tímto příspěvkem podpořím diskusi na téma naší nedávné minulosti i současnosti a počítám s tím, že některé reakce nebudou asi pozitivní. A chci připomenout tuto statistiku letos ještě dvakrát - při výročí osvobození v roce 1945 a při výročí napadení země v roce 1968.

Předem díky za vaše názory a případné korekce a doplnění zveřejněné tabulky.

Pozn. Čísla v tabulce pocházejí z internetu, zejména wikipedie a několika článků. Mohou tam být drobné odchylky, které ale nemají vliv na základní porovnání obou okupací.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Korytář | středa 15.3.2023 8:45 | karma článku: 16.48 | přečteno: 265x

Další články blogera

Jan Korytář

T. G. Masaryk k válce na Ukrajině: „Rozčilení není program!“

Včera jsem konečně pochopil, proč se asi nemůžu shodnout s některými lidmi, kteří mne označují za součást páté kolony Ruska, rusofila, zrádce nebo jen odsuzují, co píšu o Ukrajině.

23.10.2022 v 12:07 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 631 | Diskuse

Jan Korytář

Proč na demonstraci proti chudobě přijelo tak málo lidí?

Jen pro pořádek: začít demonstraci 5 minut po dvanácté, v době oběda, mi nepřišlo moc chytré. Ta symbolika byla zbytečná. Proč ne raději odpoledne? Ale to není to hlavní. Jde mi víc o samotný název a smysl té akce.

9.10.2022 v 12:00 | Karma článku: 39.04 | Přečteno: 8085 | Diskuse

Jan Korytář

Ozdravovna duše J. K. - dnes o paradoxech deprese

Deprese. Žiju s ní roky. Díky lékům a částečně změně životního stylu už to docela jde. Díky za optání. Opravdu. Přesto mne nepřestává překvapovat jedna věc. Resp. konečně jsem si to více uvědomil.

10.9.2022 v 14:53 | Karma článku: 18.98 | Přečteno: 518 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Gabriela Bretschneiderová

Nejsi více než já

Stále slýchám muži jsou výše než žena a nebo naopak. Nebo šéf smí všechno a nebo politik. Ne tak to rozhodně není. Opět moje zamyšlení.

10.6.2023 v 23:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 |

Karel Trčálek

Budeme si taky moci zaválčit proti Rusku? SPOLU bychom to dokázali, ne že ne!

Už nám to naznačují delší dobu, ale pořád se s tím ještě mnozí nejsou ochotni ztotožnit, že budeme mobilizováni do války proti Rusku. Zajistili nám nového Velkého bratra, vytvořili nám hodnoty a my bychom si měli vybojovat. Z

10.6.2023 v 20:58 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ladislav Pokorný

Budeme si moci taky zaválčit? SPOLU bychom to dokázali, ne že ne

Už nám to naznačují delší dobu, ale pořád se s tím ještě mnozí nejsou ochotni ztotožnit. Zajistili nám nového Velkého bratra, vytvořili nám hodnoty a my bychom si měli vybojovat.

10.6.2023 v 19:03 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 557 | Diskuse

Václav Kunft

Pokora a asertivita.

Je pokora slučitelná s asertivitou? Určitě ano. Navíc jedno bez druhého nemůže být opravdové. Morální vzory jako Sokrates, Ježíš nebo Gándhí měli obé ve velké míře.

10.6.2023 v 9:16 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 109 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XLII. (o slepcích, sviních a demokracii)

Jak vedeni slepcem jdem někam, kam nechcem, a mně ftáci depresáci zahnízďujou v lebce. (carmen limericum)

10.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 333 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2537

Jsem směšný a trapný politik, mluvka a provokatér. (převzato z diskusí pod blogy) :-) Jinak jsem ekolog, manažer, aktuálně bývalý politik, který věří, že má smysl snažit se o lepší svět a že záleží na tom, co děláme a jak se chováme. Věřím v sílu vizí, i když se zdají zpočátku nereálné. Jsem praktický idealista.

 

 

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...